Miód lawendowy – jakie zastosowanie znajduje w domowej kuchni?

Jednym z produktów przydatnych w każdej kuchni jest aromatyczny miód lawendowy, pozyskiwany z lawendy wąskolistnej. Bezpośrednio po zbiorze dojrzewa w pszczelich ulach, a następnie zostaje zebrany i ulega naturalnemu procesowi krystalizacji. Posiada on jasnokremową, bursztynową bądź żółtawą barwę, a jego intensywny smak zaskakująco długo pozostaje w ustach.

Właściwości lecznicze jako istotny argument przemawiający za spożywaniem 

Miód lawendowy zawiera sporą ilość łatwo przyswajalnych cukrów, żelaza, potasu, cynku, witamin z grupy B, enzymów, olejków eterycznych oraz flawonoidów. Dzięki temu pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Przede wszystkim wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i uspokajające, a także niweluje ciśnienie krwi, ogranicza stres, poprawia trawienie, łagodzi nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego i przyczynia się do wyeliminowania problemu z nieświeżym oddechem. Ponadto pomaga w terapii niektórych chorób układu oddechowego – np. grypy, zapalenia oskrzeli, przeziębienia. 

Idealny dodatek do wypieków i nie tylko

W okresie jesienno-zimowym miód lawendowy można z powodzeniem wykorzystywać do słodzenia gorącej herbaty z cytryną lub naparów ziołowych. Niezależnie od pory roku świetnie nadaje się do wzbogacania rozmaitych ciast, bułeczek drożdżowych czy deserów. Nadaje im oryginalnego, lekko kwiatowego posmaku. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie omawianego produktu w połączeniu z potrawami wytrawnymi, gdyż skutecznie przełamuje ich gorzkość i pikantność. Poza tym miód lawendowy stanowi znakomity dodatek do:

  • koktajli owocowych
  • sosów i marynat
  • owsianek wysokoproteinowych
  • naleśników 
  • pieczywa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *